Перша допомога на вулиці

Якщо людина знепритомніла

1. Необхідно пересвідчитися, чи є дихання та серцебиття, а також перевірити, чи реагують зіниці на світло. Пульс найкраще мацати на шиї - на сонній артерії.

2. Відсутність цих ознак свідчить про клінічну смерть. Необхідно зробити непрямий масаж серця. Потерпілого треба покласти на тверду поверхню і натискати на нижню третину грудини усією масою тіла.

3. Серцево-легеневу реанімацію необхідно поєднати зі штучним диханням. Краще робити цю процедуру удвох, щоб за хвилину було 3-4 вдихи та 60-80 натискань.

4. Якщо ознаки життя очевидні, необхідно повернути людину до тями. Для цього треба забезпечити доступ свіжого повітря: розстібнути комір, пасок, сховати від сонячного проміння. Щоб забезпечити безперешкодне дихання, під голову необхідно щось підкласти.

5. Хронічно хворі люди, як правило, носять при собі папірець з ім'ям та діагнозом, що допоможе надати першу допомогу.

Якщо людина потрапила у ДТП

1. Якщо ви стали свідком ДТП, де є потерпілі, які вимагають невідкладної допомоги, необхідно викликати швидку та міліцію (з мобільного - 103 чи 112 і 102). У швидкої обов'язково дізнайтеся, за скільки вони приїдуть. Якщо бачите, що людині стає гірше, спробуйте самостійно доправити її до лікарні, при цьому якнайменше її рухаючи.

2. Перед тим, як переносити потерпілого кудись, треба пересвідчитися, чи немає ушкоджень, переломів, інакше ви завдасте більше шкоди, ніж допоможете.

3. Щоб визначити, чи є переломи, вздовж тіла обмацайте людину, уважно стежачи за її реакцією. Якщо людина поранена і у тіло увійшов сторонній предмет, його не треба витягати, щоб не спричинити втрату крові.

4. Якщо у пораненого відкрита кровотеча, місце поранення треба міцно притиснути рукою. За можливості, накласти джгут - ремінь, шарф тощо - вище від рани.

5. Якщо людина почала блювати кров'ю, це означає, що у неї внутрішня кровотеча, і ви можете їй допомогти тільки тим, що якнайшвидше доставите до лікарні.

Під час пожежі

1. При пожежі основне - це винести людину з джерела вогню та забезпечити свіжим повітрям, щоб вона не отруїлася чадним газом.

2. Тліючий одяг необхідно зняти. Якщо одяг запікся у рани, треба його загасити та, де є можливість, розрізати шматочки тканини й забрати з тіла.

3. Аби захистити поранені місця від мікроорганізмів, необхідно накласти стерильні пов'язки. І давати пити багато теплої води.

Якщо вкусив собака

1. На вулицях міста також можна стати жертвою укусу тварин, переважно собак. У цьому випадку найголовніше - зафіксувати, яка саме тварина вкусила, аби потім можна було відслідкувати, чи не хвора вона на сказ.

2. При укусі рану необхідно промити ледь теплою водою, можна з милом, обробити антисептиком - спиртом, перекисом водню чи зеленкою.

3. Обов'язково зверніться до травмпункту. Якщо у тварини підтвердять сказ, або ж її не знайдуть, доведеться робити вакцинацію.

Якщо людина отруїлася

1. Нагальної допомоги вимагають і випадки отруєнь. Що б його не спричинило (їжа, алкоголь тощо), людина потребує термінової допомоги.

2. Покладіть постраждалого у напівсидяче положення, аби він не захлинувся блювотинням, і викличте швидку допомогу.

У будь-якому випадку, важливо - не панікувати, і починати швидко діяти, тоді у потерпілого з'явиться більше шансів.

Як правильно надати невідкладну допомогу, навчають в учбових закладах, та, на жаль, не завжди люди уміють правильно зорієнтуватися у ситуації. Часто юрба сприймає такі події, як шоу і обступає потерпілого з усіх сторін, а от надати допомогу жоден не візьметься. Не треба боятися розігнати натовп "роззяв", спробувати допомогти людині та обов'язково викликати швидку допомогу.


Варто знати

Під час землетрусу

Документи та одяг по сезону краще завжди мати зібраними в окремому місці. Щойно відчуєте коливання ґрунту, спробуйте покинути приміщення. Якщо знаходитесь вище другого поверху, вийдіть з кутових кімнат, станьте в отворі внутрішніх дверей або у кутку кімнати, під несучою стіною, подалі від вікон та важких предметів. Якщо ви на п'ятому і вище поверсі, не користуйтеся ліфтом, і не варто бігти до сходів, адже вихід буде переповнений людьми. Якщо їдете в авто, зупиніться, відкрийте дверцята та залишайтесь усередині. Після припинення коливань перевірте будівлю, стан мереж, але будьте готові до повторних поштовхів.

Під час зсуву та повені

Характерними для Чернівців є зсувні процеси, особливо у центральній частині міста. Також в районах області, та у деяких частинах міста існує ймовірність виникнення повеней та паводків.

Паводок - це фаза водного режиму річки, яка може повторюватися у різні сезони року, викликана дощами чи сніготаненнями. А от повінь - лише тимчасове затоплення значних ділянок внаслідок підйому рівня води у водоймах.

Якщо помітили зсувні процеси або опинилися у зоні затоплення, найперше, не панікуйте. Дійте відповідно до ситуації.

За можливості, почніть вивозити майно у інше місце, відключіть мережі постачання, щільно закрийте двері, вікна, вентиляційні отвори. Повідомте органи місцевого самоврядування.

Якщо ситуація критична: швидкість руху зсуву понад 0,5-1 м на добу, або приміщення швидко наповнюється водою, зберіть документи, цінні речі, змінний одяг, ліки, продукти, гроші та терміново евакуюйтесь з будинку. Не забудьте вимкнути газ, систему нагрівання.

Поведінка у натовпі

Найкраще - просто уникати натовпу. Якщо ж ви потрапили у натовп, то не пробуйте прискорити його рух. Будьте обережні, якщо впадете, вас можуть затоптати на смерть. Старайтеся уникати затору, а головне - тих місць, де просування обмежують гострі кути, перила, скляні вітрини. Якщо на рок-концерті або футбольному матчі побачили багато п’яних чи сильно збуджених глядачів – вийдіть до закінчення видовища або значно пізніше.

Кiлькiсть переглядiв: 466